- 1.4375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Collar No. | S1107K |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| End Type | Open End |
| Bolt | 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Base Height | 21/32 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Series | RAK Series |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Material | Polymer |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 207 |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Weight | 1.872 LB |
| EAN or UPC | 87796180109 |
-
HACCP Friendly


