- 1.4375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Height | 21/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Collar No. | S1107K |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Series | RAK Series |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bearing Insert | G1107KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Weight | 1.872 LB |
| EAN or UPC | 87796180109 |
-
HACCP Friendly


