- 1.375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Base Width | 1 25/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar No. | S1106K |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Bearing Insert | G1106KRRB TDCF |
| Series | RAK Series |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Material | Polymer |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt | 1/2 in |
| Weight | 1.73 LB |
| EAN or UPC | 87796180093 |
-
HACCP Friendly


