- 1.375" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RAK Series |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bearing Insert | G1106KRRB TDCF |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 21/32 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt | 1/2 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar No. | S1106K |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Weight | 1.73 LB |
| EAN or UPC | 87796180093 |
-
HACCP Friendly


