- 1.75" Shaft, 2.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Seal Type | Contact Seals |
| Outer Ring Size | 209 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Series | RAK Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Base Width | 2 in |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Base Length | 7 17/32 in |
| Base Height | 11/16 in |
| Weight | 4.97 LB |
| EAN or UPC | 87796156777 |

