- 1.75" Shaft, 2.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Base Width | 2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Outer Ring Size | 209 |
| Bolt Hole Spacing | 5 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar O.D. | 2 1/2 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Static Load Rating [Max] | 4500 lbf |
| Base Length | 7 17/32 in |
| Bolt | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | G1112KRRB TDCF |
| Base Height | 11/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 4.97 LB |
| EAN or UPC | 87796156777 |

