- 1.1875" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
- Material handling
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Series | RAK Series |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Base Width | 1 9/16 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Collar No. | S1103K |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Outer Ring Size | 206 |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Base Height | 17/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180062 |
-
HACCP Friendly


