- 1.1875" Shaft, 1.5625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
- Material handling
- Dairy and refrigeration
compliances
- 0
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 6 3/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Series | RAK Series |
| Base Width | 1 9/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Collar O.D. | 1 47/64 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 4900 lbf |
| Housing Height | 3 5/32 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Length | 15/16 in |
| Housing Material | Polymer |
| Outer Ring Size | 206 |
| Bearing Insert | G1103KRRB TDCF |
| Bolt | 1/2 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 2500 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1 31/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 17/32 in |
| Collar No. | S1103K |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Weight | 1.19 LB |
| EAN or UPC | 87796180062 |
-
HACCP Friendly


