- 0.5" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Outer Ring Size | 203 |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Bearing Insert | G1008KRRB TDCF |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Height | 11/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | RAK Series |
| End Type | Open End |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Weight | 1.056 LB |
| EAN or UPC | 87796156739 |

