- 0.5" Shaft, 1.0625" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Base Width | 1 3/16 in |
| Overall Width | 1 33/64 in |
| Outer Ring Size | 203 |
| Static Load Rating [Max] | 1060 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Bolt Hole Width | 7/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Height | 2 3/32 in |
| Length Through Bore | 1.09375 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt | 3/8 in |
| Base Height | 11/32 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Base Length | 4 7/8 in |
| Bearing Insert | G1008KRRB TDCF |
| Series | RAK Series |
| Collar O.D. | 1 1/8 in |
| Dynamic Load Rating | 2400 lbf |
| Weight | 1.056 LB |
| EAN or UPC | 87796156739 |

