- 1.25" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Collar No. | S1104K |
| Inch/Metric | Inch |
| Series | RAK Series |
| Base Width | 1 25/32 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Housing Material | Polymer |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Base Height | 21/32 in |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 2.606 LB |
| EAN or UPC | 87796180086 |
-
HACCP Friendly


