- 1.25" Shaft, 1.8125" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Created to handle stringent food handling requirements and serve in highly corrosive applications. All assembly components have been carefully selected to comply with all applicable federal food processing requirements without compromising bearing performance needs. These units are dimensionally stable under load and can operate in continuous temperatures up to 250 °F (brief exposure up to 350 °F).The finish will not scrape or flake off during use.
applications
- Food and beverage
- Material handling
- Dairy and refrigeration
- HVAC
- Chemical industry
- Maritime industry
- Highly corrosive environments
compliances
- 0
| Static Load Rating [Max] | 3400 lbf |
| End Type | Open End |
| Series | RAK Series |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Hole Length | 31/32 in |
| Base Height | 21/32 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Bearing Insert | G1104KRRB TDCF |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Base Length | 6 9/16 in |
| Base Width | 1 25/32 in |
| Outer Ring Size | 207 |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Collar No. | S1104K |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Polymer |
| Bolt | 1/2 in |
| Overall Width | 2 11/64 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Collar O.D. | 2 1/8 in |
| Length Through Bore | 1.48438 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 2.606 LB |
| EAN or UPC | 87796180086 |
-
HACCP Friendly


