- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Outer Ring Size | 208 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Series | RAK Series |
| Collar No. | S1108KT |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Height | 3/4 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Holes | 2 |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Weight | 4.618 LB |
| EAN or UPC | 87796152373 |

