- 1.5" Shaft, 1.9375" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty, Corrosion Resistant-Duty |
| Housing Material | Cast Iron - Nickel Plated |
| Collar No. | S1108KT |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | G1108KRRB TDCF |
| Housing Height | 3 15/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 7 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2 5/16 in |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Series | RAK Series |
| Collar O.D. | 2 3/8 in |
| Bolt | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Hole Width | 9/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 4400 lbf |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 1/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Outer Ring Size | 208 |
| End Type | Open End |
| Base Width | 1 7/8 in |
| Weight | 4.618 LB |
| EAN or UPC | 87796152373 |

