- Duplex Set
- 45 mm ID x 75 mm OD x 15 mm Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- N/A Preload
description
- To meet the requirements of the servo-controlled machinery field, Torrington has developed a new series of ball bearings specially designed for ball screw applications. Design criteria for these bearings with maximum axial rigidity, low drag torque, and extreme control of lateral eccentricity.
applications
- Ball screw support
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bearing Arrangement | Universal |
| Lubricant | Heavy Duty NLGI#2 Grease |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Contact Angle | 60° |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Cage Material | Phenolic |
| No. in Set | Duplex Set |
| Ball Material | Steel |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| O.D. | 75 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Thrust Capacity | N/A |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 45 mm |
| Drag Torque of Preloaded Set | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Width of Set | 30 mm |
| Preload Amount | N/A |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Axial Spring Constant | N/A |
| Preload Level | Heavy |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Weight | 1.14 LB |
| EAN or UPC | 87796244856 |

