- Duplex Set
- 45 mm ID x 75 mm OD x 15 mm Wide
- Extra Precision
- Universal Mounting
- N/A Preload
description
- To meet the requirements of the servo-controlled machinery field, Torrington has developed a new series of ball bearings specially designed for ball screw applications. Design criteria for these bearings with maximum axial rigidity, low drag torque, and extreme control of lateral eccentricity.
applications
- Ball screw support
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Dynamic Thrust Capacity | N/A |
| Bearing Type | Ball Screw Support Bearing |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Preload Amount | N/A |
| Lubricant | Heavy Duty NLGI#2 Grease |
| Precision Level | Extra Precision (ABEC 7) |
| Extended Thrust Dynamic Load Rating | N/A |
| I.D. | 45 mm |
| Preload Level | Heavy |
| Contact Angle | 60° |
| Cage Material | Phenolic |
| Ball Material | Steel |
| Width of Set | 30 mm |
| No. in Set | Duplex Set |
| Axial Spring Constant | N/A |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| O.D. | 75 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Arrangement | Universal |
| Drag Torque of Preloaded Set | N/A |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 1.14 LB |
| EAN or UPC | 87796244856 |

