- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Overall Width | 4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Insert Type | Steel Insert |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Housing Height | 7 1/32 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Series | LSAO Series |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Collar O.D. | 3 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Collar No. | SN207K |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Base Width | 4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Length Through Bore | 3.125 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Width | 6 7/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Weight | 28.508 LB |
| EAN or UPC | 87796061569 |

