- 2.4375" Shaft, 4.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Insert Type | Steel Insert |
| Length Through Bore | 3.125 in |
| Bolt Hole Length | 7/8 in |
| Bearing Insert | GN207KRRB |
| Bolt Hole Spacing | 11 1/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Base Length | 13 3/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Collar No. | SN207K |
| Bolt Holes | 2 |
| Series | LSAO Series |
| Base Height | 1 1/2 in |
| Base Width | 4 in |
| Housing Width | 6 7/16 in |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Housing Height | 7 1/32 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 3/4 in |
| Overall Width | 4 in |
| Shaft Dia. | 2.4375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 28.508 LB |
| EAN or UPC | 87796061569 |

