- 2.1875" Shaft, 3.75" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Labyrinth Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Base Length | 12 5/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| Base Height | 1 7/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Collar No. | SN203K |
| Weight | 21.282 LB |
| EAN or UPC | 87796061187 |

