- 2.1875" Shaft, 3.75" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Labyrinth Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Collar No. | SN203K |
| Bolt Hole Spacing | 10 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Width | 7/8 in |
| Bolt Hole Length | 1 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Insert Type | Steel Insert |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Base Height | 1 7/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 3 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Base Length | 12 5/8 in |
| Weight | 21.282 LB |
| EAN or UPC | 87796061187 |

