- 2.6875" Shaft, 4.5625" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Width | 7 7/16 in |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 1 3/4 in |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Collar O.D. | 4 in |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Series | LSAO Series |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 8 9/32 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Base Length | 15 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Collar No. | SO211K |
| Bolt Holes | 2 |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 12 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 43.67 LB |
| EAN or UPC | 87796061750 |

