- 2.6875" Shaft, 4.5625" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Collar O.D. | 4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GN211KRRB |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Housing Width | 7 7/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Shaft Dia. | 2.6875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Series | LSAO Series |
| Collar No. | SO211K |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 12 in |
| Housing Height | 8 9/32 in |
| Base Height | 1 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Weight | 43.67 LB |
| EAN or UPC | 87796061750 |

