- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Length Through Bore | 2.03125 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Height | 15/16 in |
| Collar No. | SN107K |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Series | LSAO Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| End Type | Open End |
| Collar O.D. | 2 3/16 in |
| Housing Width | 3 3/8 in |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Weight | 9.578 LB |
| EAN or UPC | 87796059139 |

