- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Collar No. | SN107K |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bearing Insert | GN107KRRB |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Series | LSAO Series |
| Housing Width | 3 3/8 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Height | 15/16 in |
| Length Through Bore | 2.03125 in |
| Collar O.D. | 2 3/16 in |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Weight | 9.578 LB |
| EAN or UPC | 87796059139 |

