- 1.375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Series | LSAO Series |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Insert Type | Steel Insert |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Base Height | 15/16 in |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Weight | 9.5 LB |
| EAN or UPC | 87796058842 |

