- 1.375" Shaft, 2.75" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 4 13/16 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| End Type | Open End |
| Series | LSAO Series |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Insert Type | Steel Insert |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Base Height | 15/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 9.5 LB |
| EAN or UPC | 87796058842 |

