- 1.6875" Shaft, 3.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | LSAO Series |
| Length Through Bore | 2.3125 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 5 in |
| Bearing Insert | GN111KRRB |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Base Height | 1 3/16 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Holes | 2 |
| Collar No. | SN111K |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Weight | 14.86 LB |
| EAN or UPC | 87796059924 |

