- 1.6875" Shaft, 3.125" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 2.3125 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Base Length | 11 3/8 in |
| Collar O.D. | 2 3/4 in |
| Collar No. | SN111K |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Series | LSAO Series |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 5 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Length | 3/4 in |
| Base Height | 1 3/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GN111KRRB |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Holes | 2 |
| Overall Width | 3 1/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Width | 1 1/8 in |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Weight | 14.86 LB |
| EAN or UPC | 87796059924 |

