- 0.625" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir LFST zinc-plated, pressed steel, flush mounted, housed series simplifies bearing flange unit installations. A special conductive rubber interliner reduces noise and vibration and allows for alignment while the pressed steel flange ensures rigid bearing support.Bolt hole spacing permts interchangeability with competitive mountings. The LFST unit offers compactness, economy, corrosion-resistant housing, and balanced design. LFST units feature Fafnir's RAL light series ball bearings. An outstanding concept in bearing design, the RAL provides precision, in an extended inner ring bearing with superior shroud seal protection and self-locking collar. Bearings are supplied prelubricated.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Flange Thickness | 0.06 in |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.2188 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 2 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | RL010NNP |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 200 lbf |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 0.9063 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Weight | 0.402 LB |
| EAN or UPC | 87796056411 |

