- 0.625" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir LFST zinc-plated, pressed steel, flush mounted, housed series simplifies bearing flange unit installations. A special conductive rubber interliner reduces noise and vibration and allows for alignment while the pressed steel flange ensures rigid bearing support.Bolt hole spacing permts interchangeability with competitive mountings. The LFST unit offers compactness, economy, corrosion-resistant housing, and balanced design. LFST units feature Fafnir's RAL light series ball bearings. An outstanding concept in bearing design, the RAL provides precision, in an extended inner ring bearing with superior shroud seal protection and self-locking collar. Bearings are supplied prelubricated.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Housing Height | 2 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Overall Width | 1.2188 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | RL010NNP |
| Flange Thickness | 0.06 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 200 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 0.9063 in |
| Weight | 0.402 LB |
| EAN or UPC | 87796056411 |

