- 1" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- Fafnir LFST zinc-plated, pressed steel, flush mounted, housed series simplifies bearing flange unit installations. A special conductive rubber interliner reduces noise and vibration and allows for alignment while the pressed steel flange ensures rigid bearing support.Bolt hole spacing permts interchangeability with competitive mountings. The LFST unit offers compactness, economy, corrosion-resistant housing, and balanced design. LFST units feature Fafnir's RAL light series ball bearings. An outstanding concept in bearing design, the RAL provides precision, in an extended inner ring bearing with superior shroud seal protection and self-locking collar. Bearings are supplied prelubricated.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | RAL100NPP |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 1/2 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 2 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 300 lbf |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Housing Width | 0.9063 in |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 0.06 in |
| Overall Width | 1.2188 in |
| Weight | 0.549 LB |
| EAN or UPC | 87796057272 |

