- 1" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- Fafnir LFST zinc-plated, pressed steel, flush mounted, housed series simplifies bearing flange unit installations. A special conductive rubber interliner reduces noise and vibration and allows for alignment while the pressed steel flange ensures rigid bearing support.Bolt hole spacing permts interchangeability with competitive mountings. The LFST unit offers compactness, economy, corrosion-resistant housing, and balanced design. LFST units feature Fafnir's RAL light series ball bearings. An outstanding concept in bearing design, the RAL provides precision, in an extended inner ring bearing with superior shroud seal protection and self-locking collar. Bearings are supplied prelubricated.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 2 1/4 in |
| Housing Length | 4 1/2 in |
| Flange Thickness | 0.06 in |
| Overall Width | 1.2188 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 0.9063 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 300 lbf |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | RAL100NPP |
| Bolt Hole Size | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 0.549 LB |
| EAN or UPC | 87796057272 |

