- 1" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-21412P |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | G1100KLLB |
| End Type | Open End |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Weight | 1.546 LB |
| EAN or UPC | 87796057258 |
-
Eco-Friendly


