- 1" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.7813 in |
| Housing No. | T-21412P |
| Bolt Hole Spacing | 3.9063 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 3.9063 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bearing Insert | G1100KLLB |
| Weight | 1.546 LB |
| EAN or UPC | 87796057258 |
-
Eco-Friendly


