- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1.9688 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 0.4688 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/4 in |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 2.214 LB |
| EAN or UPC | 87796057937 |
-
Eco-Friendly


