- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir RCJT, TCJT, and LCJT flange cartridges are basically the same design as the RCJ, TCJ, and LCJ types except they have two bolt holes instead of four. They are designed chiefly to fill the need for applications where the mounting area is restricted. The RCJT flange cartridge is equipped with G-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, the TCJT with G-KPPB (Tri-Ply Seal) wide inner ring bearings, and the LCJT with the G-KLLB (Mechani-Seal) wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with self-locking collars.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 0.4688 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1.9688 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1 1/4 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 2.214 LB |
| EAN or UPC | 87796057937 |
-
Eco-Friendly


