- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 7 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 3 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Length | 7 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-19175 |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Weight | 14.376 LB |
| EAN or UPC | 87796061170 |
-
Eco-Friendly


