- 2 3/16" Shaft, 5 5/8" Bolt Hole Spacing, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 5 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-19175 |
| Housing Width | 2 5/16 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bearing Insert | GN203KLLB |
| Bolt Circle Dia. | 7.955 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 3 in |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Housing Height | 7 in |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Weight | 14.376 LB |
| EAN or UPC | 87796061170 |
-
Eco-Friendly


