- 1.4375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bearing Insert | GN107KLLB |
| Housing No. | T-19167 |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2.1563 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Weight | 5.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059115 |
-
Eco-Friendly


