- 1.4375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Width | 1.5938 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GN107KLLB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Housing No. | T-19167 |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Overall Width | 2.1563 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 5.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059115 |
-
Eco-Friendly


