- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Housing No. | T-19165 |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bearing Insert | GN103KLLB |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Weight | 4.436 LB |
| EAN or UPC | 87796057920 |
-
Eco-Friendly


