- 1.1875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1 1/2 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 9/16 in |
| Housing No. | T-19165 |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bearing Insert | GN103KLLB |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Housing Length | 4 3/4 in |
| Housing Height | 4 3/4 in |
| Bolt Size | 1/2 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.436 LB |
| EAN or UPC | 87796057920 |
-
Eco-Friendly


