- 1.6875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Bearing Insert | GN111KLLB |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Duty | Heavy-Duty |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-19171 |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 87796059917 |
-
Eco-Friendly


