- 1.6875" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Bearing Insert | GN111KLLB |
| Duty | Heavy-Duty |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Overall Width | 2 7/16 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.6875 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-19171 |
| Weight | 8.1 LB |
| EAN or UPC | 87796059917 |
-
Eco-Friendly


