- 1.5" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-19169 |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GN108KLLB |
| Duty | Heavy-Duty |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Weight | 7.07 LB |
| EAN or UPC | 87796059528 |
| NSN Number | 3130-00-139-0300 |
-
Eco-Friendly


