- 1.5" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Overall Width | 2 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 3/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GN108KLLB |
| Housing No. | T-19169 |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bolt Size | 9/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 7.07 LB |
| EAN or UPC | 87796059528 |
| NSN Number | 3130-00-139-0300 |
-
Eco-Friendly


