- 2 3/16" ID x 100 mm OD x 24 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| O.D. | 100 mm |
| Outer Ring Size | 211 |
| Static Load Rating [Max] | 5630 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Enclosure | Double Sealed |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Material | Steel |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 2.884 LB |
| EAN or UPC | 87796056022 |

