- 2 3/16" ID x 100 mm OD x 24 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Concentric Clamp Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| O.D. | 100 mm |
| Overall Width | 2 1/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 5630 lbf |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Concentric Clamp Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Outer Ring Size | 211 |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| I.D. | 2 3/16 in |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Weight | 2.884 LB |
| EAN or UPC | 87796056022 |

