- 7/8" ID x 52 mm OD x 15 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Eccentric Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| I.D. | 7/8 in |
| Static Capacity | 1560 lbf |
| Outer Ring Size | 205 |
| Overall Width | 1 3/8 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. | 52 mm |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Weight | 0.61 LB |
| EAN or UPC | 87796054530 |

