- 7/8" ID x 52 mm OD x 15 mm Outer Ring Width
- Double Sealed (Contact)
- Eccentric Collar
- Regreasable
- Steel
description
- The GC-KRRB wide inner ring bearings are relubricatable with spherical OD and shroud seals.The metal shroud maintains tight seal contact against the inner ring and shields the rubber seals form damages due to dirt fiber wrap. The concentric collar is locked to the shaft by two setscrews, located 120° apart, which are mated with threaded holes in the collar and drilled holes in the bearing inner ring.The extra wide disign provides additional shaft support and extra large grease capacity.
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Static Capacity | 1560 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Outer Ring Size | 205 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| O.D. | 52 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| I.D. | 7/8 in |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1 3/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 0.61 LB |
| EAN or UPC | 87796054530 |

